BölgeHaberler

Uzunköprü’de yandıktan sonra yerine yenisi yapılan “Adalet Anıtı” törenle açıldı

4 Şubat 2022 gecesi menfur bir saldırı sonucu yakılan ve Uzunköprü Adalet Meydanı’nda bulunan Adalet Anıtı’nın yerine yenisi yerleştirildi.
Sürecin en başından beri vatandaşlar ve ulusal basın ile bilgi paylaşımında bulunan Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, anıtın yakıldığı ilk gün yaptığı açıklamada, daha büyük ve daha güzel bir anıt inşa edeceklerini belirtmişti.

Anıtın açılışı, 23 Ağustos 2022 Salı günü Uzunköprü Adalet Meydanı’nda çevre belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, köy ve mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, basın mensupları ve Uzunköprü halkının katılımıyla gerçekleştirildi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da törende bir konuşma yaptı.

Recep Gürkan, konuşmasında, “Uzunköprümüz gerçekten önemli bir insan kalitesine sahip. Hem siyasal anlamda, hem dünya görüşü anlamında, hem de Atatürk değerleri ve Cumhuriyet kimliği anlamında çok önemli bir yere sahip Uzunköprü. Özlem Becan kardeşimizi kutluyorum. Şehrine sahip çıkıyor, şehrinin kimliğine, kimlikli eserlerine sahip çıkıyor” diyerek birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Belediye Başkanı Özlem Becan’dan “Adalet” vurgusu

Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Adalet Anıtı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Şehrimizin sembol mekânlarından biri haline gelmiş olan Adalet Meydanı’mızda gerçekleştirilen bir saldırı ile Türkiye’nin gündemi olduk. Hürriyetin, adaletin, kardeşliğin ve özgürlüğün şehri olan Uzunköprü’müze bu durum hiç yakışmadı. Köklü bir adalet ve özgürlük geleneğine sahip olan, aydın insanların şehri Uzunköprü’de Adalet Anıtı’nın alevler içerisindeki görüntüsü tüm ulusal medyada yer aldı. Bu vahim durum sonucunda tüm gözler şehrimizin üzerine çevrilmişken yaptığımız açıklamalarla adalete olan inancımızı ve bağlılığımızı vurguladık. O gün gerçekleştirilen hain saldırı şehrimizin ve bizlerin adalete olan inancını asla değiştirmedi ve biz bu konuda asla tereddüt etmedik. Olayın yaşandığı ilk gün dediğimiz gibi yok edilen Adalet Anıtı’mızın yerine daha büyüğünü ve daha güzelini yerleştirdik.
Adalet ve düzen tanrıçası Themis bizlere nasıl adil olmamız gerektiğini çok net bir biçimde özetliyor. Gözlerinin bağlı olması tarafsızlığı, sol elindeki terazi eşitliği ve adil yargılanmayı, sağ elindeki kılıç verilen cezaların caydırıcılığını ve gücünü, kitaplar ise kanunları temsil ediyor. Tanrıçanın ayaklar altına aldığı yılan ise toplumdaki tüm kötülüklerin ayaklar altına alınmasını gösteriyor. Evet, adalet yalnızca anıtlar ile korunmaz. Adalet, bir canlı gibi devlet ile toplum arasında yaşaması gereken bir kavramdır. Böylece adalet, her bireyin yaşamına dokunabilir ve geleceklerinin teminatı olarak görevini yerine getirebilir.
Söylediği her söz ile halen önümüzü aydınlatmakta olan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, ‘Bir hükümet, ancak adalete dayanabilir. Bağımsızlık, gelecek, özgürlük her şey adaletle vardır.’ demiştir. Bu yüzden adalet, ülkemizin her ferdi için hayati önem taşımaktadır. Evlatlarımızın gözlerine her baktığımızda, onların geleceklerini aydınlatmak zorunda olduğumuzu ve bunun yalnızca adalet ile mümkün olduğunu bilmeliyiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu