Turizm

Tatil alışkanlıkları pandemi ve ekonomik krizle birlikte değişti

Turizm işletmecisi Murat Arıkan, pandemi sonrası turizm anlayışında yaşanan değişimlerle ilgili konuştu. İnsanların bireysel ve spontane tatilleri tercih ettiklerini belirten Arıkan, akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin Saros sahillerine yoğunluk olarak yansıyacağını söyledi.

Beklentiler değişti

Pandemi sebebiyle uzun bir ara vermek zorunda kaldıklarını ve yaklaşık 27 ay turizm hareketlerinin olmadığını ifade eden ve yaşananları “Turizmi bırakın, çay bahçelerine dahi gidemedik” sözleriyle özetleyen Murat Arıkan, pandemi sonrası beklentilerin tekrar oluştuğunu söyleyerek şöyle konuştu: “Öncelikle belirtmeliyim ki tatil bir lüks değil, bir ihtiyaçtır. Şu an içinde bulunduğumuz ekonomik sebepler turizmi etkiledi. Maliyetler de epey arttı. Kovid süreci ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi bir çok ekonomik sebep, ekonomi ile birlikte ilerleyen turizmi de etkiledi. Beklentilerin değişmesi ile birlikte kamp turizmi ve karavan turizmi de arttı.”

Plansız tatiller

Değişen turizm anlayışında gelinen nokta ve değişimler hakkında konuşan Arıkan, “Önceden tatiller planlanırdı. Şimdi ise boş zaman varsa; hiç plan yapılmadan perşembe gününden karar verip, cuma günü yola çıkılıyor. Çok yalnız kaldık, doğayı da özledik. Doğa turizminde artışlar oldu. Karavan turizmi ile birlikte karavan kamplarının olduğu bölgeler hareketlendi.” derken, 55 ve üzeri yaş ortalamasına giren tatilcilerin de Karadeniz ve yayla turizmine yöneldiklerini söyledi.

Tatiller bireyselleşti

Pandemi öncesine kıyasla popülerliği daha çok artan karavan turizmi ile yeni bir tatil anlayışının yerleştiğini anlatarak sözlerine devam eden Murat Arıkan, geniş gruplar ile yapılan tatillerin artık yerini bireyselliğe evrildiğini dile getirdi ve “Pandemi biz kabuğumuza çekilmeyi öğretti. Bireysel ve münferit hareketler artık ön planda. 4-5 kişi bir minibüs ile karavanla ‘İstediğimiz yerde durup konaklayalım’ diyerek tatile çıkıyor. Anı yaşama olayı daha öne çıktı. Normalde turu satın alıyorsunuz ve nerede konaklayacağınız bellidir, yarın ne olacağımızın belli olmaması plansızlaşmayı getirdi ve tatiller de bu eşdeğerde oldu. İnsanlar artık ne yapmak istiyorsa onu yapıyorlar.” şeklinde konuştu.

Turizmciler umutlu

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde hareketlilik hakkında konuşan Murat Arıkan, otobüs firmalarının bilet satışlarından memnun olduklarını söyleyerek, “9 günlük tatilin erken duyurulması olumlu oldu. Tatilciler sürelerini uzattı. Bu bayram 1 buçuk milyon kişi turlara gidecek, yaklaşık 2 milyon kişi de otobüslerle aile ziyaretlerine gidecekler” diyerek yoğun bir trafik beklediklerini söyledi.

Saros’ta artış bekleniyor

Son olarak gerek İstanbul’ yakın olması, gerekse de akaryakıt maliyetlerinin yükselmesi sebebiyle Saros sahillerinde de yoğunluk öngördüğünü kaydeden Murat Arıkan, “Alım gücü düştüğü için insanlar yakın yerleri tercih ediyorlar. Ekonomik krizlerin eksileri var ve insanlar da daha çok kısa mesafeli tatilleri tercih edeceklerdir. Saros’ta toplam geceleme sayısında artış bekliyorum. Bildiğim kadarıyla evler ve oteller de şimdiden doldu.” derken, turizmcilerin beklentisinin büyük olduğunu şu sözlerle ifade etti ve “2-3 yıldır işletmeciler ciro yapamadı. Beklentiler ve borçlar büyük. Sadece bayram değil, sonrasında da olması gerek ki esnaf da para kazansın. Bir nebze olsun inşallah yapılamayan o cirolar yapılır” şeklinde konuştu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu