Gündem

Paşayiğit Muhtarı Mutlu: “Tesis işsiz gençlerimize umut olacak”

Paşayiğit Mahallesi Muhtarı Orhan Mutlu, Paşayiğit Mahallesi’nde inşaatına başlanan ve Keşan Belediye Meclisi olağanüstü toplantısında görüşülen BES (Biyokütle Enerji Santrali) ile ilgili açıklamalarda bulundu. Tarım ve hayvancılığın Paşayiğit’te bittiğini belirten Mutlu, “Umudumuz gençlere iş sahası açılması” dedi.

Dün yapılan Keşan Belediyesi Olağanüstü Toplantısı’nda, BES santralinin imar planlarına yapılan itirazlar görüşülmüş; meclis bu itirazları oy çokluğu ile reddetmişti. Paşayiğit Mahallesi’ne ve bölgedeki tarım arazilerine yakın olması sebebiyle, çevreye olumsuz etkileri olacağı tartışmalarıyla gündeme gelen santral hakkında Paşayiğit Mahallesi Muhtarı Orhan Mutlu konuştu.
Meclis toplantısında kendisine söz verilen ve “40-50 işçime siz mi iş vereceksiniz? Onlar iş alacak orada. Bizi düşünmeyin, Paşayiğitliler her türlü yola dayanır. Dumana da dayanır.” sözleriyle gündeme gelen Mutlu; Paşayiğit’e yapılacak yatırımın kaçırılmamasını istediklerini söyledi.

“Amacımız buraya gelir gelmesi”

Santral inşaatının 1-2 ay önce başladığını ve 1 ay içinde bitmesini beklediklerini belirten Mutlu, gelen yatırımı kaçırmak istemediklerini belirterek, “Mahallemiz işsiz. Çocuklarımız orada-burada çalışıyor. Gurbette olan arkadaşlarımız da var. OSB’nin açılacak olması da buradaki işsizliğe büyük bir çare olacak. Gelir düzeyi de aratacak. Bizim amacımız, buraya bir gelir gelmesi, herkesin çocuğunun çalışmasıdır. Biz bu tesise 50-60 işçi sağlayabiliriz.” dedi.

“Madem Paşayiğit’i düşündüler, neden Paşayiğit’in bir tarafını çöp, diğer tarafını barınak yaptınız?”

Yatırıma itiraz eden belediye meclisi üyeleriyle ilgili de konuşan Mutlu, “Madem ki bizi düşünerek, ‘Paşayiğit Mahallesi dumana kalacak’ dediler. Madem Paşayiğit’i düşündüler neden Paşayiğit’in bir tarafını çöp, diğer tarafını barınak yaptınız? Daha önce düşünseydiniz bunları yapmasaydınız.” diye konuştu.

“Bize zararının olmadığını söylediler”

Santralin görüşmeleri sırasında çevre kirliliği çekinceleri hakkında konuşan Mutlu, yetkililerin kendilerine söz verdiklerini ve çevreye zararlı bir etkisinin olmayacağının teminatının verildiğini kaydederek, “Yapanlar eğer çevre kirliliği olursa, ben fabrikayı söküp götüreceğim dedi” derken, “Bütün ruhsatlarını almışlar, bize zararının olmadığını söylediler. Gerekli izinler alınmış, meclisten de karar geçti biz buna engel olsak biz kimiz? OSB ile 250 tane fabrika daha kurulacak buraya, o zaman onları a kovalım”

“Umudumuz gençlerimize iş sahası açılması”

Son olarak meclisteki “Paşayiğitliler her türlü yola dayanır. Dumana da dayanır” sözleri hakkında konuşan Mutlu, Bölgedeki işsizliğe de vurgu yaparak, “İşsizlik insanların başına vurdu. Çiftçi ektiğinin masrafını alamıyor, inek bakanların parayı yeme gidiyor. Bir çoğu da bu işleri bıraktı. Çiftçilik ve hayvancılık bitti. Dolayısıyla umudumuz gençlerimize iş sahası açılması”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu