GündemKeşanSiyaset

Meclisi halka şikayet eden Helvacıoğlu’na Tümer’den yanıt: “Magazin Belediyeciliği yapıyor”

Keşan Belediye Meclisinin CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer, Keşan gündemi ve gündemin düşmeyen konuları hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Mecliste tartışmalara neden olan arsa takası, Erikli’ye su getirilmesi, huzurevi, belediye borçları ve daha bir çok konu hakkında konuşan Tümer, hedefine Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nu aldı.

Keşan Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer

Özellikle son günlerde gündemde yer tutan meclis üyelerinin programlara katılmaması polemiği hakkında konuşan Tümer, açılışları yapılan programların daha öncesinde halihazırda meclisten geçtiğini hatırlatarak, Başkan Helvacıoğlu için, “Nişan almadan ateş ediyor. Yaptığı magazin belediyeciliği” diye konuştu.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu

“Bilirse Helvacıoğlu bilir, yaparsa Helvacıoğlu yapar”

Sözlerine geçtiğimiz gün yapılan triportör teslim töreninde Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun “Nereye çağırsak bizi yalnız bırakan bir Meclisimiz var. Bu mutluluğu sizinle yaşamıyorlar” sözleriyle eleştirmesi ve halka şikayette bulunmasını değerlendirerek başlayan CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer, 3 yılını dolduran çalışkan bir belediye meclisi olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: “Hiç kimseyi ayırmaksızın 25 meclis üyesi de çalışmaya gayret gösteriyor. Sayın Helvacıoğlu, belediye meclisini bir gün göklere çıkarırken,  bir gün de yerden yere vuruyor. Ama bunun içerisinde kendi belediye meclis üyeleri de var. Daha önceki bir plan bütçe komisyonunda kendi belediye meclis üyelerinin de imza attığı bir kararda bile feryat etmişti. Geçtiğimiz günkü tören de bu işin reklam kısmı ve Helvacıoğlu da bu iş iyi beceriyor. Bu triportör projesinin kararlarının tamamı mecliste alındı. Hibe kabulleri ve takip edilme süreci başta olmak üzere hepsi meclisten alındı. Meclis kararların yüzde 98’i oy birliği ile geçiyor. Bilirse Helvacıoğlu bilir, yaparsa Helvacıoğlu yapar. Sayın Mustafa Helvacıoğlu gibi düşünmüyorsanız yanlış düşünüyorsunuz. Bu sadece meclis için geçerli değil.”

“Aynı yeri üçe parçalayıp açıyoruz”

Açılışlarda sadece Millet İttifakı üyelerinin değil, Cumhur İttifakı üyelerinin de bulunmadığına vurgulayan Tümer, açılışlarda aynı yerin bir kaç kere programının yapıldığını da söyleyerek, “Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediye Başkanı ve bu görevi yaparken de 20 bin ile 25 bin civarında bir maaş alıyor. Bu onun işi. Bizler belediye meclis üyesiyiz ve seçilerek geldik. Belediye meclis üyeliği gönüllülük esasına göre yapılıyor. Hizmet aşkınız varsa yapılabiliyor. Belediye meclis üyelerinin komisyon toplantıları ve meclis toplantıları dışında hepsinin bir hayat gayesi var. Ona rağmen bu arkadaşlarımızın hepsi haftada bir ya da iki gün mutlaka komisyon toplantılarına gidiyorlar. Encümen üyelerimiz haftada iki gün komisyon toplantıları var. Meclis gündeminin öncesinde gündem hazırlığı, gündemdeki konuların gruplarda görüşülmesi var. Görevinizi laikiyle yapmayı düşünüyorsanız bunlar önemli işler. Keşan’ı yönetiyoruz. Kafa yorup, vakit harcıyoruz. Bunları yakınmak için söylemiyorum. Bizler buraya gönüllü olarak seçildik ve bunları yapacağız; ama Helvacıoğlu açacağı bir şeyi üçe veya beşe bölüyor. Onu takip etmek için dükkânı kapatıp arkasından koşturmamız lazım. Bunlar basın mensuplarına da ciddi bir yorgunluk bu iş. Helvacıoğlu’nda haber bitmiyor. Aynı yeri üçe parçalayıp açıyoruz. Belediyedeki koltuğunda oturmamak için elinden gelen her şeyi yapıyor.” dedi.

“Helvacıoğlu da parti başkanına benzedi”

Yine geçtiğimiz günler Başkan Helvacıoğlu’nun “Polis gününe gitmeyen CHP, camilere hiç gitmez” sözlerine, “Haddini aşan açıklamalarda bulundu.” diyerek devam eden Tümer, din üzerinden siyaset yapıldığının altını çizerek, “Herkesin kul ile Allah arasında olan bir şey de bile bana göre suç işlemiştir. Herkesin kantarı belinde ve öbür tarafa yalnız gidiyor. Doğru, namuslu, çalmadan çırpmadan bir şeyler yapıyorsanız karşılığını alırsınız. İbadetle veya iftar yemeklerine gelmiyorsunuz demekle bu kadar kutuplaştırmanın anlamı yok. Bu AKP zihniyeti. Türbanı bitirdiler, şimdi buraya döndüler. Din üstünden siyaset yapıyorlar. Mustafa Helvacıoğlu da parti başkanına benzedi ve her geçen gün benzemeye devam ediyor. Başımızda ve neticede yapılacak bir şey yok.  Mustafa Bey bunları söyleme de devam edecek ama artık çok da etkili olmuyor.” şeklinde konuştu.

“Kalp kırarak belediye başkanlığına devam ediyor”

Tümer, konuşmasının devamında Keşan gündeminde yer eden ‘Geçtiğimiz 30 yıl’ polemiğine de değindi. Belediyenin yapmakla yükümlü olduğu asli görevlerden dolayı övünülmesini doğru bulmadığını ifade eden Tümer, “30 yıl diyor ama 30 yıl dediği yerde açılış yapıp o binada oturuyor. Beğenirsin beğenmezsin ama 350 tane mülk, arıtma, çöp rehabilitasyonu, yağmur suyu yapılmış, su hatlarının yüzde 60 ila 70’i yenilenmiş. Bunlar o 30 yılda yapılanlar. Mustafa Bey’e baktığımızda 3 yılda yüzde 70’ini yaptım dedi. Bakıyorum ama ben o yüzde 70’i göremiyorum. Yol yaparak, çöp toplayıp suyu getirdiği için bir belediye övünemez. Bunlar asli görevleridir. Spor Toto’dan saha yaptılar. Gençlerimiz oynasın ama ellerini nerede yıkayıp, nerede soyunarak giyinecekler. Yapılan işlerin hepsi eksik. Bu sadece Keşan’a gelmiyor. Bu hibeler sadece Mustafa Helvacıoğlu döneminde gelmedi. Önceki dönemlerde de geldi. Ama ciddi bir karmaşa var. Helvacıoğlu, yıkıp kırarak, özellikle kalp kırarak belediye başkanlığına devam ediyor.

“Magazin Belediyeciliği yapıyor”

“Helvacıoğlu yılı böyle bitirecek herhâlde. Mustafa Helvacıoğlu’na uyabilmek için işini bırakman veya emekli olman lazım. Şu ekonomik şartlarda hiç kimsenin böyle bir gücü de yok. Meclis üyeleri gerekli emeği gösteriyor. Keşan için hassas davranıp üzerlerine düşen görevi yapıyorlar. Helvacıoğlu’nun yaptığı magazin belediyeciliği. Hiç kimse meşhur olma derdinde de değil ama Mustafa Helvacıoğlu meşhur olma derdinde. Yakında da bir dizide oynayacağını düşünüyorum ve alıştırmalarını da yapıyor.”

“3 senedir sigorta borcu ödenmiyor”

Keşan Belediyesinin 2021 yılının 31 Aralık tarihi itibariyle şu an ki borcunun 200 milyon liraya yakın olduğunu belirten Feridun Tümer; “Mustafa Helvacıoğlu ilk geldiğinde ‘Ben enkaz bile değil, tamamen yıkılmış bir bina aldım’ dedi. O gün itibariyle Keşan Belediyesinin tahminen 13 ila 14 milyon arası piyasa borcu, 30 milyona yakın da alacağı vardı. Helvacıoğlu ‘Yolsuzluk var’ dedi ama ortada bir şey yok. Nişan almadan ateş ediyor. Varsa açıklayacaksınız ve insanları töhmet altında bırakmayacaksınız. Mecliste de defalarca söyledim kendisine. Keşanonline’daki röportajımda açıkladığımda 70 milyon borç vardı. Şu anda 180 milyon borç var. Bu nereden arttı? 3 senedir emekli sandığı, SSK ve vergi ödemiyorlar. Personel şirketlerinin sigorta borcu var. 12.ay itibariyle 68 ila 70 milyon lira civarında devlete borcu var. Bir de 36 yılda ödenecek olan arıtmanın parası var. Mehmet Başkan zamanında yapılıp şu anki mali değeri 250 milyon lira olan ve Keşan bazlı ilçelerde sadece Türkiye’de 3 veya 4 tane olan bir tesis. O tesisi de bir sene çalıştıramadılar. Orası burası arızalandı dedi ve 4 tane müdürü değiştirdiler. 27 veya 28 tanede kademeli olarak müdür değiştirdi. Bana göre personeli de çok huzursuz. Gencecik insanlar işe gelirken ayakları ters gidiyor. Bir çoğu gelip şikayet ediyor. Kendi işletmelerinizde bile çalışan personelinize yapmamanız gerekeni kamuda yapıyorsunuz. Problemler çok büyük.” derken, son mecliste okunan ve denetleme raporu hakkında Başkan Helvacıoğlu’nun cevap vermesini beklediğini söyledi.

“Erikli’deki marina kiralanması skandaldır!”

Yine denetleme raporunda tekrar gündeme gelen DSİ kanalı kiralaması ile ilgili konuşan Tümer, “Erikli’deki marinanın kiralanması ciddi bir skandal ve suçtur.” dedi. Bu konuyla ilgili gerekli girişimlerde bulunulacağını da söyleyen Tümer, “Erikli’deki kanal bir firmaya 30 yıllığına verildiği söyleniyor. 30 yıl veriliyorsa meclis kararı lazım. DSİ ile sözleşme yapılmış, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi gereğinde sözleşmede devredemezsin diyor. Ormana İşletme Müdürlüğü’ne bir yazı yaşmışlar ve o imzada sözleşmeye haykırıdır. Evrağı görmedim ama ‘kiralanabilir’ yazıyormuş. Kanunsuz ve Orman İşletme de bu işe alet olmuş. Belgeler ortada yok ama aldığımız duyuma göre Kent Hizmetleri’ne kiralamış. Kent Hizmetleri ise 30 yıllığına başka bir şirkete kiralamış. Bunun kararının meclisten verilmesi lazım, meclis tahsis yapamıyor. Bu suçtur. Bunu Mustafa Bey yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Hastanedeki park yap işlet devret ile ihale edildi. Projesi elimizde var ve ikisini yan yana koyduğumuzda proje ile hiç alakası bile yok. Projeye göre 300 bin liraya yakın ağaç dikilmesi lazım. Ağaçların isimleri ve yaşlarına varıncaya kadar bilgileri yer alıyor. Bu projeyi teslim alıp almadıklarını bilmiyorum. 300 bin liralık ağaçlar yok ortada. Birkaç tane girişimci sırf bu 300 bin liralık ağaç yüzünden ihaleye girmedi. Bu ihaleyi alan kimdir, nedir, siyasi midir, bir partide yönetici midir? Siyasi iktidar kendine yakın insanlarla çalışır ve bu işin doğasında var. Çok eleştirdi. Baktığımız zaman Keşan Belediyesinin sözleşmeli avukatların siyasi kimlikleri nedir? Pazar yerindeki yöneticiler şu anda belediye meclis üyesi. Buranın defterleri tutan arkadaşlar kim? Keşan Kent Hizmetlerinin ve personel şirketinin muhasebe işlemini yapan arkadaşların siyasi kimlikleri var mı? Eleştirdiğiniz şeyi yaşamadan ölmüyorsunuz. Şimdi ise daha vahşicesi yapılıyor ve ciddi bir partizanlık var. 2 sene kaldı ve halk cevabını verecektir.”

“Huzur evi adrese teslimdi”

Feridun Tümer sözlerinin devamında Keşan gündemini meşgul eden huzurevi ve meclise gelişine de değindi. “Huzur evinin geliş tarzı zaten kanunsuzdu.” diyen Tümer, şu sözleri kayıtlara geçti: “Huzur evi gelip net bir şekilde ‘Ben Keşan Belediyesi’nin bu arsayı beğendim. Bu arsa konut alanı ve bunu sağlık alanına çevirip bana sat’ dedi. Belediye kanununda böyle bir uygulama yok. Bu adrese teslim ve suç. Huzur evi bedava değil ve orası bir ticarethane. Bedava hizmet vermiyor. Ama onu öyle ballandırdı ki.. Bir de aynı mecliste biz sağlık tesis alanını ticaret alanına çevirdik. Hazırı vardı ve şahsın malı. Daha da ucuz ve güzel yerdeydi. Onun derdi o değil. Derdi ben satayım parayı koyayım. Şimdi de ‘Huzurevi ve hizmet gelecekti’ diyor. Huzurevi bizimde, Helvacıoğlu’nun da taahhüdünde vardı ama Keşan’a devletin huzurevi gelecekti. İktidar gücünü burada kullanacaktınız. Devletin huzur evi var mı burada yok. Pazaryerinin üstünün kapanmasından sonra en çok önemsediğim konulardan biri ise mahalle kreşleri. Var mı mahalle kreşleri? Bu konu hepimizin seçim beyannamelerinde vardı.”

“Halk Ekmek’in incelemesini biz istedik”

Tümer daha önce de Cumhur İttifakı üyeleri ile Başkan Helvacıoğlu’nun zaman zaman gündeme getirdiği ’30 yıl polemiği’ ve geçmiş dönemlerde yapıların eleştirilmesi hakkında sözlerine devam etti. Söylenenlerin lafta kaldığını; ancak herhangi bir işlem yapılmadığını ifade eden Tümer, ‘Geçmişte hata yapılmadı demiyoruz zaten’ diyerek, “İlk geldiğimizde mecliste Halk Ekmek’in incelemesini biz istedik. ‘Ne olup bittiğini inceleyelim’ dedik ve inceledik. Şu anda Kent Hizmetleri 5 sene önceden çokta farklı değil. Onun da hesaplarını incelemek için önümüzdeki Haziran Meclisinde komisyon kurup inceleyeceğiz. Kasım ayında Sayıştay raporu gelecek. Ön raporu hazırlandı ama henüz belediyeye ulaşmadı. Detaylı rapor Kasım ayında gelecek. Bizim denetleme komisyonunda yazdıklarımızın tamamı büyük ihtimalle Sayıştay raporlarında da yer alacak. 3 yıldır doğrudan teminleri söylüyoruz. Artarak devam ediyor ve aynı şahıslara veriliyor. İş prosedüre uyuyor; ama etik olmuyor.” şeklinde konuştu.

“Yeni trafik düzenlemeleri”

Bir başka gündem konusu ise, geçtiğimiz günlerde çalışmalarına tekrar başlanan şehir içi trafik düzenlemesi oldu. Hazırlanan detaylı raporun faydalı, ancak uygulama biçiminin hatalı olduğunu dile getiren Tümer, “Aslında kümülatif uyguladığın zaman çok rahatlatacak bir şey. Oradaki hata parça parça uygulamamız. Çarşı projesini bitirmeden göbekten dışa doğru uygulayarak hata yapıyoruz. Gelenler de söyledi.  Projeyi dıştan göbeğe doğru uygulayıp göbekte birleştirerek tamamı bitmiş olacak. Çok komplike bir proje aslında. Mahalle yollarında bile düzenlemeler var. Biz sadece çarşıyı diyoruz ama dışarları düzelmediği için çarşı şişiyor ve olmamış gibi görünüyor.

“Helvacıoğlu’nun tarihi hatasıydı”

Sözlerine büfe duraklar ve Erikli’ye getirilen su ile ilgili konuşarak son veren Feridun Tümer, şu şekilde konuştu: “Büfe durakların büyümesi konusunda oraları alan kişilerin parti üyelerinin sorgulanması gerekir. Parklarda büfelerin olması bir hizmettir, ama bunun kontrolünün belediye tarafından yapılması gerekiyor. Erikli konusu ise Helvacıoğlu’nun tarihi hatasıdır, o hatayı yapmasın diye 6 ay uğraştım. 31 milyonluk proje 54 milyona çıktı ve hala da projede bulunan 4 maddeyi de biz yapıyoruz. Bypass ile su sorunu 2 sene daha çözülebilirdi. Çokal Barajı’ndan alınacak su bütün Saros’a hatta Keşan’a da verilebilirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu