Haberler

Korona virüs de kurallar da çabuk unutuluyor

Geçtiğimiz hafta açılmayan Keşan’ın cumartesi pazarı, bu hafta önlemler ile birlikte açıldı. Girişte vatandaşların ateşleri ölçüldü, maske dağıtıldı, dezenfekte koridorundan geçen vatandaşlar en sonunda pazara girdi. Dışarıda alınan tüm bu önlemlere rağmen pazarın içinde her şey beklendiği gibi olmadı. Alışveriş yapmaya gelen vatandaşlar, kurallara uymamak için adeta direndi.

Sosyal mesafeye uyulmadı

Sıcak havaların da etkisiyle pazarda alışveriş yapmak için vatandaşlar dışarı çıkınca pazarda adeta salgından önceki günleri anımsatan bir kalabalık yaşandı. Vatandaşların çoğu girişte kontrol noktalarında geçmek için kullandıkları maskeleri ya çıkardı, yada ‘sıkıyor’ diyerek çenelerinin altına indirdi.
Tezgahların önlerinde ise korku veren görüntüler yaşandı, vatandaşlar polis, zabıta, pazar esnafı ve belediye anonslarından yapılan uyarılara kulak asmadı ve sosyal mesafe kuralını hiçe saydı, seçmecenin yasak olduğu tezgahlarda bazı vatandaşların ürünleri seçtiği görüldü.
Pazarcı esnafının yaptığı uyarıları dikkate almayan halk, sağlıklarını göz göre göre riske attı.

Dağıtılan maskeler yetmedi, maskesiz vatandaş içeri alınmadı

Öte yandan pazar yeri girişinde de maske problemi yaşandı. Maskesiz gelenlere verilmek üzere temin edilen maskeler yetmedi. Yaklaşık 10 bin adet maske dağıtılan girişte maskeler bitince, sokağa maske almadan çıkan vatandaşlar girişte kaldı.
Ekiplerin maskesiz içeri alınmayacaklarını söyledikleri vatandaşlar ise kapı girişlerinde kalabalık oluşturarak tepki gösterdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu