GenelKeşanSektörel

Keşan TSO’dan Almanya Çalışma ziyaretleri

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (Keşan TSO) 18 – 22 Haziran 2023 tarihleri arasında Sözleşme Makamı T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı olan Sektörel Mükemmeliyet Merkezlerinin Kurulması Yoluyla Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Artırılması (IQVET-III) Hibe Programı kapsamında TREESP2.1.IQVETIII/P-03/60 nolu “Trakya Metal ve Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Sektörel Yetkinlik Geliştirme Merkezi Projesi” kapsamında Almanya Çalışma Ziyareti gerçekleştirdi. Program kapsamında Almanya Çalışma Ziyaretine; Keşan TSO Meclis Başkanı Ahmet Koru,  Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan Ticaret Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Yaşar Arıkan, Keşan TSO Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Alabak, Keşan Meclis Üyeleri Göksel Aktaş, Onur Şapçı, Ender İnce, Cengiz Engin, Hasan Saatçioğlu, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, Keşan TSO Genel Sekreter Yardımcısı – Proje Merkez Uzmanı Kadir Can Tunç, Keşan TSO Proje Koordinatörü Nazife Gündoğdu, Tuanna Metal Firma Sahibi Mehmet Yücel ve ülkemizde görev yapan ve Keşan’da proje kapsamında eğitim alan Metal ve Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri alanlarındaki sekiz öğretmen katılım sağladı. Proje faaliyetlerine devam eden Keşan TSO Almanya Çalışma Ziyareti kapsamında mesleki eğitim merkezlerine, özel sektör fabrika eğitim yerlerine ve mesleki eğitim liselerine ziyaretler gerçekleştirdi.

“Avrupa Birliği Projemiz ile Trakya bölgesinde bir ilke imza attık”

Almanya’da gerçekleştirilen ziyaretler sonrasında konuşan Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı şunları dile getirdi: “2020 yılı pandemi döneminde hazırlıklarına başladığımız ve 2021 Aralık ayında imzaladığımız Trakya Metal ve Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Sektörel Yetkinlik Geliştirme Merkezi Projemizi Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde (Keşan MTAL) faaliyete geçirerek, Trakya Bölgesinde bir ilke imza attık. Proje kapsamında açılış konferansı, proje çalışma kurulu toplantıları, mesleki eğitim farkındalık seminerleri ve ülkemizin farklı illerinden gelen 150 öğretmene eğitimler vererek, proje kapsamında birçok faaliyetler gerçekleştirdik. Oluşturduğumuz proje doğrultusunda TOBB Proje Okulumuz Keşan MTAL’e PLC Eğitim Seti, Fiber Lazer Kesim, CNC Boru Bükme, Elektrostatik Toz Boya Makinelerini proje içerisinde kazandırdık. Keşan MTAL bünyesine kazandırdığımız güncel ve teknolojik makinalar ile Türkiye genelinde Metal ve Endüstriyel Otomasyon alanında görev yapan öğretmenlere PLC ve Metal eğitimleri verdik. Böylece metal ve endüstriyel sektörünün geliştirilmesine, öğretmenlerin beşeri sermayelerinin güçlenmesine ve nitelikli eleman yetiştirilmesine katkı sağladık.”

“Bölgemizin mesleki eğitim alanında gelişmesi için
çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

Projenin diğer bir faaliyeti olan Almanya çalışma ziyaretlerini Keşan TSO heyeti olarak gerçekleştirdiklerini belirten Şapçı: “Geçtiğimiz günlerde de projemizin diğer bir faaliyeti olan Almanya Çalışma Ziyaretlerini Keşan TSO Heyeti olarak gerçekleştirdik. Ziyaret programlarımız kapsamında Yöneticilerimiz, Proje Ekibimiz, Öğretmenlerimiz ve ilgili alanlardaki İş İnsanlarımız ile birlikte Almanya’da Köln, Düsseldorf ve Essen şehirlerinde mesleki eğitim merkezlerine iş gezilerimizi düzenledik. Avrupa Birliği Projemiz kapsamında Almaya’da bulunan Berufskolleg West – Meslek Lisesi, Kreishandwerkerschaft Essen – Mesleki Eğitim Odası, Ruhr Bahn – Tren ve Vagon Üretim Eğitim Merkezi, DVS Bezirksverband – Yetişkin Eğitim Merkezi, Gtü-Pnüftstelle – Araç Muayene İstasyonu ve DVS Slv Bildungszentren Rhein Ruhr – Makina, Metal ve Kaynak Mesleki Eğitim Merkezi olmak üzere birçok mesleki eğitim merkezini ziyaret ettik.  Yapmış olduğumuz ziyaretlerde mesleki eğitim merkezlerinin güncel makina ve ekipmanları, mesleki eğitim sistemleri, eğitim disiplinleri, mesleki eğitim yöntemleri ve mesleki eğitim uygulama metotları hakkında bilgiler edindik. Özellikle mesleki eğitim ve sanayi işbirliğinde elemanların niteliklendirilmesi, kişilere meslek edindirilmesi ve yetişen bireylerin özel sektörde istihdam edilerek ekonomiye kazandırılması süreçlerini yerinde gözlemledik.  Almanya Çalışma Ziyaretlerimiz kapsamında incelediğimiz mesleki eğitim merkezlerinin, mesleki eğitim liselerinin ve özel sektör fabrika eğitim yerlerinin eğitim disiplinlerini ve yöntemlerini rol model alarak ve mesleki eğitim-sanayi işbirliğinin uygulama süreçlerini detaylı şekilde öğrenerek bölgemizin mesleki eğitim alanında gelişmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Keşan TSO yönetimi olarak bölgemizdeki mesleki eğitim alanlarımızda kaliteyi arttırmaya yönelik çalışmalarımız daima devam edecek, üyelerimizin istek ve taleplerine anlık olarak çözüme kavuşturacak projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. Her geçen gün hizmet alanlarımızı arttırarak bölgemizde faaliyet gösteren iş dünyamızın işlerini kolaylaştıracak tüm çalışmaları geçmiş dönemlerde olduğu gibi bu dönemde sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu