#EvdeKalGündem

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, ‘Online Buluşmalar’da Keşan’ın korona virüs tablosunu açıkladı

Kesanonline.com’un hazırladığı “Online Buluşmalar“ın, 18 Kasım 2020 Çarşamba günü yayınlanan 4. bölümünün konuğu Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu oldu. Keşan basının karşısına geçerek sorularını yanıtlayan Helvacıoğlu, Keşan’da yaşanan korona virüs vakaları hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Cenaze işlerimiz sıkıştı”

Türkiye’de giderek etkisini artıran salgının ikinci dalgasında, ilk dalgaya kıyasla daha çok önlemler alınmasına rağmen, daha çok kayıplar verildiğini belirten Helvacıoğlu, “Son 10 gündür, her gün bir korona cenazesi var.” diyerek şu ifadeleri kaydetti. “Dün 2, bugün 1 ve yarın 4 de olabilir. Sayısı daha da artacak, ilk defa cenaze işlerimiz sıkışır hale geldi. Ölüm ortalamamız normal aylara kıyasla 3’e katlandı. Ciddi sıkıntılar var, çember daraldı. Günlük vakalarda 50’nin üzerine çıktık artık. Keşan’da da yoğun bakım ünitelerimiz an itibariyle de dolmak üzere.”

“Belediye araçları mini ambulans oldu”

“Biz bile şu anda ambulans sistemi kurduk. Belediye olarak biz de mini bir ambulans yaptık. Günde 2-3 kez taşıma yapıyoruz. Şu anda yetemez haldeyiz. Bu gidişle ok yaydan çıkacak diye korkuyorum.”

“Bu gidişle her gün onlarca cenaze gömeceğiz”

“Bunun yanında sağlık çalışanlarına yardım hususunda maske kullanmanın gerekliliğine dikkat çeken Helvacıoğlu, “Maske takalım demiyorum, hiç çıkarmayalım. Maskemizi çene altında, kolumuza koymayalım. Ağzımızda tüy bitti. Artık tekrarlamayalım bu cümleleri, hatta 2 maske takalım artık.
Vatandaşımıza sesleniyoruz: ‘Sen acı çekiyorsun, kendini düşün!” Maske takmayan yanındakine de acı çektiriyor. Şimdiden kendinize sorun, nerede yatacağınızı. Hasta yatağı bulamayacaksınız. Binlerce insan olursa her hastaya bakamayacak hale geleceğiz. Bu gidişle her gün onlarca cenaze gömeceğiz” dedi.

“Önlemler daha da sertleşecek”

Son olarak dünkü kabine toplantısının ardından alınan ve korona virüse karşı uygulamaya konulan genelge hakkında da görüş belirten Helvacıoğlu, “Hükümetimiz ve Sayın Cumhurbaşkanımız, dayandı dayandı ve en sonunda kararlar almaya başladı. Kim ister ekonomi kapansın. 4 ay nasıl geçecek? İçim acıyor. Kim ister böyle olsun? Önlemler daha da sertleşecek. Maskeyi çıkarmayacağız, masafeyi koruyacağız ve hijyene dikkat edeceğiz.” diye konuşurken, “Bu bizim elimizdeydi bu zamana kadar, önlem alsaydık. Belediye elinden geleni yapıyor. Park, bahçe yol yapıyoruz ama gündem korona ve bunları da vatandaşa moral vermek için yapıyoruz. İnanın bütün kilitlendiğimiz nokta, korona tedbirleri. Cezalar gelecek, pazar yerinin düzenlenme ihtimali yükseldi, kahvehaneler kapanıyor, yazık günah değil mi? 4-5 ay kış var önümüzde, eve ekmek götüremeyenler var. İçim acıyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu