Haberler

İki Minareli Çarşı Camii minareleri, fiberglass ile restore edilmeye başlandı

Keşan’da İki Minareli Çarşı Camii‘nin minareleri, restorasyon çalışmaları kapsamında fiberglass ile kaplanacak. Sonraki yıllarda yapılacak muhtemel çalışmalar sırasında yeni maliyetlerin önüne geçilmesi beklenen teknik, Türkiye’de ilk defa Keşan’da uygulanacak.

1998 yılında ibadete açılan caminin restorasyon çalışmaları hakkında bilgi veren İki Minareli Çarşı Merkez Camii ve Aşevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mestan Can, uygulamalar kapsamında her biri 45 metrelik 2 minarenin yıkılmadan, fiberglass tekniği ile yenileneceğini belirterek şu ifadeleri kullandu. “Minarelerimiz 1998 yılında yapıldı. Bizden önceki yönetim bir kez boyatmış. Minareler zamanla kötü duruma geldi. Tadilat yaptırsak 6 yıl sonra tekrar 50-60 bin TL gibi bir masraf yapmamamız gerekecek. Yıkıp yeniden yapsak 5 sene sonra yine bazı masrafların yapılması gerekecek.

Biz de daha dayanıklı neler yapılabilir diye araştırma yaptık. Araştırmalarımız sonucu bu projeyi uygulatmaya karar verdik. Bu uygulama ile 60 yıl garanti verdiler. Minarelerimizin sadece şerefelerini kırdık. Fiber glass tekniği ile birleştirilmiş olan gövde, minarenin üzerinden aşağıya doğru vinç yardımıyla geçirilip montajı yapılacak. Bu işlemlerin fiyatlandırılmasını çarşı cami yönetimi olarak yaptık. Pandemi döneminde vatandaşlarımızı fazla sıkmak istemiyoruz. Fakat gerekli kişilerden gerekli yardımları bekliyoruz. Bu bizim değil hepimizin, Keşan’ımızın kullanabileceği bir cami. Bir minarenin üstünün bu sistem ile kaplanması Türkiye’de ilk olacak.” dedi.

Kullanılan malzeme uzun ömürlü olacak

Minarelerin bu uygulama ile kaplanma sürecinin yaklaşık 1,5 ayı bulabileceğini bildiren Mestan Can, şunları söyledi; “Kullanılan malzeme, kırılma ve çatlama yapmayacak. Soğuk ve sıcak hava koşullarına da dayanaklı. Kullanılan malzeme hafif ve uzun ömürlü. Uzun yıllar özelliğini kaybetmiyor. 2 şerefeden yaklaşık 7 ton malzeme aldık. Yerine takacağımız fiber glass malzeme yaklaşık 3,5 ton. Hem minaredeki ağırlığı azaltmış oluyor hem de görsel olarak deformasyon süresi uzun.”

Tadilat sürecinin yaklaşık 1,5 ayı bulabileceğini bildiren Can, şunları söyledi; “Kullanılan malzeme, kırılma ve çatlama yapmayacak. Soğuk ve sıcak hava koşullarına da dayanaklı. bu malzeme, şimdi vinç yardımı ile 45 metre yukarı çıkartılıp, minareye giydiriliyor.” Mestan Can, bağışta bulunmak isteyenler için iban numaralarını paylaştı;

Halkbank Keşan Şubesi TR620001200933700016000075,
Ziraat Bankası Keşan Şubesi TR650001000105952281345001.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu