Sağlık

Hakkı Yörük Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü öğretmen ve öğrencileri meme kanserine karşı bilgilendirdi

Trakya Üniversitesi Keşan Hakkı Yörük Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü, meme kanserine karşı farkındalık etkinliği düzenlendi. Şehir meydanında stant kuran öğretim görevlileri ve hemşirelik bölümü öğrencileri, danışanları bilinçlendirdi.

19,3 milyon yeni kanser vakası

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikle ilgili gazetecilere açıklamada bulunan Trakya Üniversitesi Keşan Hakkı Yörük Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölüm Başkan Vekili Dr. Sevim Şen, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık ve Bilinçlendirme ayı olarak belirlendiğini ve meme kanserinde erken teşhisin önemini vurgulamak için bu farkındalığın gelişmesindeki öneme değinerek, şöyle konuştu: “Dünya genelinde ve ülkemizde meme kanseri kadınlarda en sık meydana gelen kanser türüdür. Meme kanseri Trakya bölgesinde de en sık görülen kanser türüdür. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Dünya genelinde 2020 yılı verilerine göre her iki cinsiyette tahmini 19,3 milyon yeni kanser vakası meydana geldiği ve bu vakaların ilk sırasında 2,26 milyon (%11,7) meme kanseri olduğu görülmektedir. Kadınlarda dört kanser vakasının birinden meme kanseri sorumludur ve yaşamları boyunca her sekiz kadından birinin meme kanserine yakalanma riski bulunmaktadır.”

“Meme kanserine bağlı ölüm hızını düşürmek mümkün”

Meme kanseri yaygın görülmesine karşın yavaş ilerleyen ve erken tanı ile tedavisi mümkün olan bir kanser türüdür. Erken evrelerde tespit edilen meme kanserlerinin hem tedavileri daha başarılı olmakta hem de yaşam kalitesi önemli ölçüde artmaktadır. Kanser gelişim sürecini erken evrede, henüz klinik bulgular ortaya çıkmadan önce tespit etmek ve kadınlarda meme kanserine bağlı ölüm hızını düşürmek mümkün olabilmektedir. Erken tanılanan meme kanseri vakalarında hayatta kalma oranları önemli derecede artmaktadır.

Erken tanı önemli

Bizler Trakya Üniversitesi Keşan Hakkı Yörük Sağlık Yüksekokulu olarak bölgemizde ve ülkemizde en sık görülen kanser türüne karşı farkındalık yaratmak ve erken tanılamanın önemini anlatmak istedik. Bu amaçla bilgilendirici broşürler oluşturduk, burayı ziyaret edenlere bu broşürlerden vererek meme kanseri ile ilgili bilgilendiriyoruz. Ayrıca meme kanserinde erken tanıda önemli bir yöntem olan Kendi Kendine Meme Muayenesi yöntemini standımızı ziyaret edenlere, maket üzerinde uygulamalı olarak öğretiyoruz. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı meme kanseri tarama programında 20-69 yaş aralığındaki tüm kadınların her ay düzenli Kendi Kendine Meme Muayenesi yapması yer almaktadır. Buna ek olarak tüm kadınların 20-40 yaş aralığında iki yılda bir Klinik Meme Muayenesi yaptırması ve 40-69 yaş arasında yılda bir kez Klinik Meme Muayenesi yaptırması ve iki yılda bir mamografi çektirmesi önerilmektedir.

Toplumun ve kadınların meme sağlığı ve tarama programları konusunda bilinçlenmesi kanserin erken evrede tanılanmasını sağlar. Unutulmamalıdır ki, kanserde erken tanı hayat kurtarır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu