Genel

Danişment Tesislerine İl Özel İdaresi talip oldu

Saros Körfezi’nde denize sıfır konumda bulunan ve 47 bin 773 metrekarelik alana sahip Eğitim Dinlenme Tesisleri kaderine terk edildi. Bakımsızlıktan dolayı çürümeye başlayan tesisin tekrar kullanıma kazandırılması için çağrıda bulunulmuştu.

Edirne İl Genel Meclisi’ni Kasım ayı 2’nci birleşiminde konuşan İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş Saros Körfezi’ndeki Danişment tesislerinin vatandaşların tatil yaptığı önemli bir yer olduğunu belirterek, son durum hakkında bilgi verdi.

Tesislerin İl Özel İdaresi imkanlarıyla yaptırıldığını ifade eden Geçmiş, “Burayla ilgili 10 yıl olan tahsis süremiz bitti ve tekrar İçişleri Bakanlığına devrettik.” dedi.

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık’ın göreve başlamasıyla İl Özel İdaresine kalıcı imkanlar yaratmak adına adımlar atıldığını ifade eden Geçmiş, şunları kaydetti: “Keşan’da yıkılmış okullar alanını Milli Emlak Müdürlüğüne takas ederek bizdeki tapuları da onlara teslim ettik. Ve Danışment tesisinin tapusunu İl Özel İdaresi’ne almak adına İl Genel Meclisimizde böyle bir karar aldık. Konuyu İçişleri Bakanlığına gönderdik, Bakanlık konuyu onaylarsa Danışment tesisleri İl Özel İdaresi’nin tapulu malı olacaktır.”

Geçmiş, Vali Kırbıyık’ın desteğiyle Cumhurbaşkanlığı Strateji Daire Başkanlığından İl Özel İdaresi’ne 20 milyon ödenek geldiğini dile getirdi.

% 60 kullanım hakkı Maliye Hazinesine, % 40 kullanım hakkı İçişleri Bakanlığı’na ait alan Danişment köyü sınırları içerisinde bulunan ve tapunun 412 parsel numarasında kayıtlı 47 bin 773 m2 yüzölçümlü olarak, Maliye Hazinesi adına kayıtlı taşınmaz, Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün 15 Temmuz 1986 tarih ve 26210 yazısına istinaden düzenlenen ve 9 Nisan 2007 tarihinde imzalanan protokolle 10 yıllığına Edirne II Özel İdaresi’ne kiraya verilen ve kira süresi 8 Nisan 2017 tarihinde sona eren yatırım, bu tarihten beri adeta kaderine terk edilmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu