Gündem

Aksal, 2021 yılı asgari ücret zammını değerlendirdi

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, asgari ücrete uygulanan 2021 zammını değerlendirdi. Asgari ücret alacak işçi ve maaşı ödeyecek iş veren arasında denge kurulmaya çalışıldığını belirten Aksal, “Gönlümüz en yüksek rakamı vermek istiyor; ama diğer yandan istihdam kaygısı da var. İşvereni de düşünmek zorundasınız” dedi.

Asgari ücret konusunda her yıl beklentilerin olduğunu belirten Aksal, konunun sadece işçiye yapılacak zamla kalmadığını söyleyerek, “Asgari ücrette işin iki tarafı var. Çalışanlar ve işverenler. Bir taraftan baktığımızda gönlümüz en yüksek rakımı vermek istiyor ama öbür tarafta da istihdam kaygısı var. İşverinleri düşünmek zorundasınız. İnsanlar devlette çalışanların bir çoğunun asgari ücretin üzerinde maaş aldığını düşünüyorlar. İşveren, istihdam ve üretim var ve belli bir noktada istihdam azalıyor, işsiz kalanlar olabiliyor. Dengeyi iyi kurmak gerekiyor. ” şeklinde konuştu.

Öte yandan AK Parti’nin iktidar olduğu günden bu yana asgari ücretteki artışlara da dikkat çeken Aksal, “AK Parti iktidarları döneminde 2002’den 2021’e kadar reel anlamda asgari ücret yüzde 177 oranında arttı. Bu yıl asgari ücret %20’nin üzerinde arttı. Yapılan artış enflasyondan 7 puan daha yukarıda. Çalışanlara ve işverenlere yeni ücretin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu