Siyaset

SOL Parti’den “ÇEDES” tepkisi: “Tarikatlarınızı okullardan kovacağız!”

Sol Parti Keşan Sözcüsü Ali Erol Durmaz, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmayı işaret ederek, eleştirilerde bulundu.

Bakan Tekin’in, bütçe görüşmelerinde, bakanlığının tarikat ve cemaatlerle 10 protokol imzaladığını ifade ettiğini belirten Durmaz, şunları söyledi:

“Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bütçe görüşmelerinde, bakanlığının tarikat ve cemaatlerle 10 protokol imzaladığını açıkladı. Daha da imzalamaya devam edeceğini açık açık beyan etti. Devrim yasalarına ve Anayasaya göre yasaklı suç örgütlenmeleri olan tarikat ve cemaatleri birer sivil toplum örgütü gibi göstermeye çalıştı.

Yusuf Tekin ve iktidar sahiplerinin bir kurbağa misali kabararak gururla savundukları tarikatları kirli suç şebekelerinden, din istismarcı, sömürü ve rant karanlığından başka bir şey değildirler.
Çocuklarımızı bu tarikatlara teslim etmeyeceğiz.
Şimdi ÇEDES ile öğrenciler Diyanet’e, okullar tarikatlara ve gericiliğe teslim edilmeye çalışılıyor. Dün Eskişehir’de, devamında İzmir’de bu gün de Kırklareli il ve ilçelerinde okullara manevi danışman adı altında imamlar görevlendirildiği kamu oyu ile paylaşıldı.
AKP’nin ÇEDES projesi ile imamlar cübbeleriyle, sarıklarıyla okullara girecek. ÇEDES, laikliğin birikimlerinin yok edilmesinden yeni bir evre olarak fiili şeriat rejiminin kurumsallaştırma adımlarından başka bir şey değildir.

AKP ve MHP iktidarına laik ve bilimsel eğitimi gasp ettirmeyeceğiz! Cumhuriyet okullarına sarık ve cübbenin girmesine izin vermeyeceğiz. Yaşamın her alanındaki  yasak ve gerici kuşatmaya karşı, laiklik için direneceğiz.
ÇEDES projesi ile okullara imam atama, Türkiye’nin bazı pilot şehirleri ile beraber Kırklareli’de de uygulanmaya başlandı. SOL Parti, Trakya’dan başlayarak ülkenin dört bir yanında ÇEDES’e karşı mücadeleyi örgütlemeye kararlıdır.
Tarikatlarınızı okullardan kovacağız!
Laiklikten, Cumhuriyetten, çağcıl seküler yaşamdan yana olan tüm halkımızı ortak mücadeleye çağırıyoruz.

                                                                                           

                                                                                             

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu