EğitimGenelYaşam

Öğrenciler için vergisiz bilgisayar, tablet ve telefonda kapsamın genişletilmesi önerisi

Öğrencilerin bir defaya mahsus olmak üzere vergisiz cep telefonu ve bilgisayar alabilmelerine olanak sağlanması beklenen düzenlemenin son derece olumlu olduğunu belirten Keşan Bilgisayar İşletmecisi Ali Can Akıncıoğlu, bu düzenlenmenin gelişen teknoloji göz önüne alınarak genişletilmesinde fayda olacağını ifade etti.

Okulların açılmasına az bir süre kala bilişim sektöründe hareketlenmenin başladığını ifade eden  Ali Can Akıncıoğlu: “Okullar açılacağı için öğrenciler ve veliler ya yeni cihazlar alıyor yada bilgisayarını tamir ettirip, bakım yaptırıyor. Bu cihazların büyük çoğunluğu çocuklar tarafından okuldaki eğitimleri ve boş zamanlarını değerIendirmek için kullanılmakta. Önceki dönemlerde bilgisayarcılık işini yapmak biraz daha kolaydı. Bu işe ilk başladığımız dönemlerde 30 liraya atılan bir format şu an ortalama 300 TL civarında yapılmakta. 300 lira söylerken çok büyük bir para gibi gelebilir ama günümüzde sadece paranın adı kaldı. 10 adet ürünü 50 bin TL’den alıyorken, bugün aynı 10 ürünü 400 bin TL ‘den alabiliyoruz. Önceden bu işi yapmak için sermayeye pek gerek yokken, artık bu işi yapmak için ciddi sermayelere ihtiyaç duyulmakta.” diye konuştu.

“Çeşitlerinin arttırılması gerektiğini düşünüyorum”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, üniversite öğrencilerine bir defaya mahsus olmak üzere vergisiz cep telefonu ve bilgisayar verilmesiyle ilgili düzenlemeye de değinen Ali Can Akıncıoğlu, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan bir defaya mahsus öğrenim gören öğrencilerimize vergiden muaf tutulacak bilgisayar, tablet ve telefon inisiyatifini oldukça olumlu karşılıyorum. Ancak çeşitlerinin arttırılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü günümüzde teknolojinin hızla geliştiğini hepimiz biliyoruz. Haberlere ve kulislere göre alınan cihazların 2 yıl boyunca satılamayacağını öğreniyoruz. Bu durumu ön görerek şu an ki teknolojiye göre alt sınıf, orta sınıf sistemler de var, üst sınıf sistemler de var. Yapılan vergi muafiyetinin öğrencilerimizin uzun yıllar faydalanabilmesi açısından üst kesim modellerin de program kapsamına alınması gerektiğini düşünüyorum”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu