Haberler

Minibüsçü esnafı zor şartlarda ayakta kalmaya çalışıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs, ekonomik anlamda da derin yaralar açmaya devam ediyor. İnsanların sokağa çıkmaması sebebiyle azalan hareketlilik sonucunda minibüsçüler de büyük kayba uğruyor.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan S.S. 25 No’lu Keşan Şehiriçi Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Ertan Erkan, yolcu taşımacılık faaliyetlerinin belirgin bir oranda düştüğünü belirterek, son durumu anlattı.

Sabah 06.35 ve akşam 20.15 olarak hizmet vermeye devam ettiklerini belirten Erkan, gerekli hijyen şartlarını sağlamaya devam ettiklerini belirterek şu ifadeleri kullandı: “Bu süreçte virüs sebebiyle minibüs camiamız, çok olumsuz bir şekilde etkilenmiş durumda. Ama tabii ki biz bu şartlara rağmen yine de halkımıza hizmet etmeye devam ediyoruz. Temizlik konusunda araçlarımız kesinlikle ve kesinlikle dezenfekte yaptırıyoruz.”

Yüzde 90 bir kayıp var

“Araçlarımızda yolcu potansiyeline gelince potansiyelimiz çok zayıf %90 civarında düşümüz var. Şu an yüzde 10 taşımacılık yapıyoruz. Zaten hiç yolcu alamıyoruz yani arabalarımızı şu an 1 kişi 2 kişi 3 kişi.. Araçlara 7 kişi zaten alamıyoruz gerçekten de.
Camiamız 25 nolu Minibüsçüler Kooperatifi olarak çok zor bir süreç geçiriyoruz kazançlarınız hiç yok denecek kadar az.”

“Son araçlar için biraz daha zaman gerekecek”

Öte yandan korona virüsten önce minibüslerde başlayan araç yenileme ve engelli yolculara uygun hale getirme çalışmalarının da bu dönemde aksadığını belirten Erkan, “Belediyemizin de almış olduğu kararlar doğrultusunda yeni yönetmeliğe göre 6. ayda bütün araçlarımızın değişmesi gerekiyor. Biz şu an zaten araçlarımızın yüzde 60’ını değiştirdik yüzde 30 kalan kısmını da değiştireceğiz. Ama, virüs gerçekten de etkilediği için şu an 30-35 tane aracımız değişmedi. 6 ay sonuna kadar da bunları nasıl yerine getireceğimizi şu andan itibaren düşünmeye başladık. Belediyemizin de bu konuda bize yardımcı olmasını giriyoruz model olayını biraz daha uzatabiliriz. Son değişecek olan 30-35 aracımız için biraz da zaman gerekecek.” diyerek ek zaman istedi ve “Bir çok üyemiz, kredi kullanıp da araçlarını değiştirdi. Şimdi de zaten kazançlarınız da olmadığı için bunları ödemekte zorluk çekiyoruz mazot parasını dahil alamıyoruz.” dedi.


Son olarak Keşan yollarında halka hizmet için çalışmaya yine de devam edeceklerini dile getiren Ertan Erkan, “Keşan halkımıza hizmet etmeye devam ediyoruz, Keşan halkımızın da bu konuda duyarlı olmasını istiyoruz şikayet bazında değil de isteklerine birazcık da olsun bizi de göz önünde bulundurarak hareket etmelerini istiyorum.” diyerek bu zor dönemde anlayış istedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu