Haberler

Keşan’da Kovid-19’a bağlı ölümler artarken Belediye’nin ilgili birimine takviye destek sağlandı

Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı Keşan’da korona virüs vakaları ve buna bağlı olarak meydana gelen ölümleri değerlendirdi. Salgın nedeniyle defnedilenlerin sayısı hakkında değerlendirmelerde bulunan Balcı, bu zamana kadar Keşan’da Covid-19 sebebiyle hayatını kaybeden 29 kişinin belediye tarafından toprağa verildiğini söyledi.

Pozitif gözüken hanelerin apartmanlarını günlük ilaçlıyoruz

Korona virüs salgının fazla ilerlememesi için Keşan Belediyesi ekipleri tarafından gerekli dezenfekte çalışmalarının yapıldığını belirten Balcı, “Ekipler tarafından apartmanlar ilaçlanıyor. Şehir merkezinde hastalık olmayan işyerlerini bile ilaçlıyoruz. Geçen pandemi döneminde, apartmanlarımıza el pompası dağıtmıştık. Eski itfaiye binamızın bulunduğu alanda herkese ücretsiz dezenfektan dağıtımı yapıyoruz. Herkes bidonunu alıp, oradan ücretsiz dezenfektanını alarak, evini ve apartmanını ilaçlayabilir. Bu son derece etkili olmaktadır. Keşan Belediyesi, 6 aracığıyla şehir merkezini ve mahalle aralarını ilaçlıyoruz. Pozitif gözüken hanelerin apartmanlarını günlük ilaçlıyoruz.” dedi.

“Cenaze işleri, takviyeler ile devam ediyor”

Keşan Belediyesi’nin cenaze hizmetlerinde yoğunluk yaşandığını ve takviye ekiplerle desteklendiğini belirten Yakup Balcı şunları söyledi: “Cenaze işleri biriminde şuan için herhangi bir sıkıntımız yok. Diğer birimlerden takviye alarak, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Keşan’da bazen 5-6 cenazemiz oluyor. Bunlarla başa çıkmaya çalışıyoruz. Şehir dışına da, çok fazla cenaze nakli yapıyoruz. İstanbul, Trabzon, Hatay olmak üzere birçok şehre nakil yapılıyor. Keşan Devlet Hastanesinde rahmetli olan insanların sevki gerekiyor. Bu konuda da, herhangi bir sıkıntımız yok. Keşan Belediyesi tüm birimleriyle ayakta. 520 çalışanımızın içinde 400’ü aktif olarak çalışıyor. İzinde olan ve temaslı olan arkadaşlarımız var. Ayrıca, 5-6 arkadaşımızda pozitif ve onlar da evlerinde duruyorlar. Kapanan birimimiz yok. Hepsi çalışıyor.

Keşan’da salgın dışında meydana gelen ölümlerin yanında virüs salgını sebebiyle de oluşan ölümler sonrasında yoğunluk yaşandığını belirten Balcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cenazelerde son 1 haftadan bu yana yoğunluk yaşanıyor. Cenaze sayılarımız, normale göre biraz arttı. 26 Kasım’da, 4 ya da 5 tane cenazemiz, 25 Kasım’da ise, 7 tane cenazemiz vardı.

“Belediye tarafından defnedilenlerin sayısı 29”

Keşan Devlet Hastanesi’nde, 16 Mart’tan bugüne COVİD-19 salgını nedeniyle, ölen ve belediye tarafından defin edilenlerin sayısı 29’dur. Cenaze birimine talimat verildi ve net bir rakam çıkacaktır.

Hastalanmak çok hoş bir durum değil

Kendisi de geçtiğimiz günlerde korona virüse yakalanan Balcı, vatandaşlara maske takmaları konusunda uyarılarda bulunarak sözlerini şöyle tamamladı: “Maske takmak çok önemli. Ben daha önce bu hastalığı geçirdim. Hastalanmak çok hoş bir durum değil. Vatandaşlarımız, bu hastalığa yakalanmaması için maske, mesafe ve temizlik çok önemlidir. Toplu halde maskesiz 15 dakikadan fazla yan yana durulmamalı. Düğün, dernek, kına gecesi gibi etkinliklerden kendimizi soyutlamalıyız. Son 2 haftadan bu yana pazar yerinde denetimler yapılıyor ve Keşan’ın en iyi durumunda olan yeridir. Pazarın ortasında yer alan tezgah kaldırıldı. Pazaryerinde herhangi bir kargaşa çıkmadan iyi gidiyor. Kahvehane ve kıraathanelerin kapanmasıyla biraz sıkıntı yaşandı. Ama hükümetimiz bununla ilgili gerekli tedbirleri alıyor. Devletim bu esnaflarımızı da mağdur etmeyecektir.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu