Haberler

Keşan FM’de EDS konuşuldu

Keşan FM’de Çarşamba günleri canlı yayınlanan ve sunuculuğunu İletişim Danışmanı / Gazeteci Orçun Oğuz‘un üstlendiği “Bunu Konuşalım” programında bu hafta; Keşan trafiği ve toplum destekli polislik faaliyetleri konuşuldu.

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro’dan Umut Cem ve Trafik Denetleme Büro’dan İlyas Canki‘nin konuk olarak katıldığı programda; 5 Kasım 2019 Salı günü Keşan Belediyesi’nde ihaleye çıkarılan ve kurulumu-işletilmesi-yapım işini Polsan Turizm Teknoloji İnşaat Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin kazandığı  EDS (Elektronik Denetleme Sistemi)’de konuşuldu.
Sistemin nasıl çalışacağı konusunda bilgi veren İlyas Canki, yasal sürecin işlediğini ve 20 Kasım 2019’da sona erecek itiraz süresinin beklendiğini kaydetti.

SİSTEM CEZA YAZMAK İÇİN KURULMUYOR”
20 Kasım tarihinden sonra kurulum çalışmalarının firma tarafından başlatılacağını dile getiren Canki, şunları söyledi; “Vatandaşımızın aklında, <Bu sistem ceza yazmak için işletilecek> düşüncesi var. Üzerine basa basa söylüyorum. Biz ceza yazmak bu sistemi kurmuyoruz. Biz kara noktamızın bulunduğu yere koridor kuracağız. Çevre yolunda, yaralanmalı ve maddi hasarlı kazaların çok yoğun olduğu noktaya hız koridoru kuruyoruz.”

HIZ SINIRI 70 KM. OLACAK”
Canki, sürücülerin, Malkara’da EDS’ye girdikten sonra, Gelibolu istikametine doğru son kameraya kadar 70 km. hızı geçmedikleri sürece herhangi bir cezai işleme maruz kalmayacaklarını bildirdi.

KAMERALAR BİZİM GÖZÜMÜZ OLACAK”
EDS’de kullanılan kameralardan 15 saniyeye kadar görüntü alınabildiğini de vurgulayan İlyas Canki, “Bu özellik sayesinde asayiş yönünden herhangi bir olaya karışmış, örneğin kapkaç, hırsızlık olayına karışmış ya da dışarıdan gelip de hırsızlık olayına karışmış insanların araçlarının tespitini de yapabileceğiz. Uzunköprü, İpsala, Enez istikametlerinde PTS (Plaka Tanıma Sistemi) yok. Bunlar bizim bir nebze gözümüz olacak.” dedi.

ŞUBAT 2020’YE KADAR FAALİYETE GEÇMESİ PLANLANIYOR
Projede en uzun EDS koridorunun 5 km ile Malkara – Gelibolu arasında, en kısa koridorun da 900 metre ile Malkara – Uzunköprü arasında olduğuna işaret eden Canki, “Paşayiğit ve İlyasbey caddelerine ters yön kameraları, Enez Kavşağı ve Destek Kıtaları Kavşağı’na çift yönlü kırmızı ışık kameraları ile Gelibolu – Malkara / Gelibolu – İpsala / Gelibolu – Uzunköprü güzergahlarında yer alacak kameralarla birlikte toplam 15 kamera kurulacak. 20 Kasım 2019’dan sonra kurulum işlemleri başlatılacak. 40 – 45 gün devam edecek çalışmalar sonrasında 30 gün de test aşaması olacak. Bu süreç de tamamlandıktan sonra EDS’yi resmen kullanmaya başlayacağız.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu