Haberler

Keşan Belediye Bandosu’nun notalarına usulsüzlük mü karıştı?

Geçen yıl büyük hedeflerle revize edilen ve sadece Keşan’a değil, bölgeye de hitap etmesi planlanan Keşan Belediye Bandosu‘nun notalarına usulsüzlük mü karıştı?

Gerekli şartları karşılamadıkları halde ‘Usta Öğretici’ sıfatıyla Halk Eğitim Merkezi’nden ek ders ücreti aldırılan bando üyelerinin, emeklerinin karşılığı aldıkları bu paraların geri istendiği, bandoda görevli 17 personelin mağdur edildiği öne sürüldü.

2019 yılında yenilenen ekibiyle Keşan Belediye Bandosu tekrar kurulmuş, bando çalışanlarının maaşlarının ise iddialara göre Milli Eğitim bünyesinde yer alan Keşan Halk Eğitim Merkezi tarafından ödenmesini sağlanmıştı.
Bu sebeple de bando üyesi 17 kişinin Halk Eğitim Merkezi’ne girişi ‘Usta Öğretici’ olarak yapıldı.

2019 Eylül ayında bir ay için 885 TL tutarında ‘Ek Ders‘ ödemesi alan usta öğretici bando üyelerinin maaşları, bir ay sonrasında ilgili kişilerin gerekli belgeye sahip olmadıkları, bu nedenle kendilerine ödeme yapılamayacağı yönünde gelen şikayetler üzerine kesildi.

Şikayetlerin ardından gelen müfettişlerin incelemeleri sırasında, yaklaşık iki aylık süre boyunca bando üyelerine herhangi bir ücret ödenemediği öne sürüldü. Daha sonra bando personeli yeniden maaşlarını Keşan Belediyesi’nden almaya başladı.

Ancak konu bu şekliyle kalmadı ve aradan geçen zamanın ardından, bando üyelilerine tebligatlar gelmeye başladı.
İddialara göre; 2019 yılı Eylül ayında maaşlarını Halk Eğitim’den alan çalışanlara, Keşan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nden gönderilen yazıda, Edirne Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 09.06.2020 Tarih ve 11 No’lu İnceleme Soruşturma Raporu’na istinaden, ücretlerin usulsüz şekilde ödendiği ve söz konusu miktarın 17 müzisyenden geri istendiği ileri sürüldü.

21 Eylül 2020 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar, söz konusu ek ders bedelinin faiziyle birlikte Mal Müdürülüğü’ne ödenmesi, dekontunun da Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edilmesi istenilen tutarı, bazı müzisyenlerin ödediği, bazılarının ise halen çözüm aradığı öğrenildi.

Bando üyelerinin yaşadıkları mağduriyet karşısında, Olan bize oldu, emeğimizin karşılığını geri ödüyoruz. Hiçbirimiz, ‘Halk Eğitim bize maaş versin de, biz Belediyeye çalışalım!’ demedik. Bu bedeli neden, üstelik de faizi ile, geri ödemek zorunda bırakılıyoruz? ” şeklinde tepki verdikleri öğrenildi.
Öte yandan; bando üyelerinin konuyu Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘na ilettikleri ve Helvacıoğlu‘nun kendilerine, “Buradan maaş alıyorsunuz, parayı iade edin” şeklinde yanıt verdiği de iddia ediliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu