GündemKeşan

Keşan 30 Ağustos’u meydanlarda coşkuyla ve gururla kutladı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türk ordusunun 26 Ağustos’ta başlayıp 30 Ağustos’ta zaferiyle sonuçlanan ve dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olarak tarihe geçen Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 99. yıldönümü 30 Ağustos Zafer Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Keşan’da da gururla kutlandı.


Yediden yetmişe vatandaşların yoğun ilgisi altında düzenlenen programda uzun sürenin ardından yeniden bir bayramda resmi geçişi izlemenin sevinci yaşandı.Saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk sunumu ile başlayan etkinlikte öncelikle Atatürk anıtına çelenk bırakıldı. Keşan Kaymakamlığı, Keşan Garnizon Komutanlığı ve Keşan Belediyesi çelenklerinin sunumunun akabinde bulunan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile birlikte açılışı yapılan program daha sona Keşan Kaymakamlığı makamında Kaymakam Cemalettin Yılmaz’ın tebrikleri kabulü ile devam etti ve ardından tören geçişi yapıldı.

Bayrak ve flamalar, askeri birlikler ve polis ekipleri tarafından oluşturulan tören kortej Cumhuriyet Meydanı’nda bulunun kalabalığı selamlarken, pandemi sebebiyle daha önce tören geçişlerinin yapılamaması sebebiyle; bu sene yapılan geçiş töreni hasret ve heyecan ile izlendi.


Çocukların ve ailelerin büyük katılım gösterdiği Zafer Bayramı kutlaması, ellerde bayraklar ve dillerde marşlar ile son buldu.

30 Ağustos Zafer Bayramı

Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk Ordusu’nun işgalci kuvvetlere kesin ve son hamleyi yapmak ve düşman birliklerini Anadolu’dan atmak için planlanmış gizli bir harekâttı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 20 Temmuz 1922’deki oturumunda kendisine dördüncü kez Başkomutanlık yetkisi verilen Mustafa Kemal Atatürk, taarruz kararını Haziran ayında aldı ve hazırlıkları gizli olarak yürüttü. Büyük Taarruz, Ağustos’un 26’sını 27’sine bağlayan gece Afyon’da başladı, Aslıhan civarında kuşatılan düşman birliklerinin, Mustafa Kemal Paşa’nın idare ettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde imha edilmesiyle Türk ordusunun zaferiyle sonuçlandı.

30 Ağustos günü, ilk kez 1924’te Dumlupınar’da Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Atatürk’ün katıldığı bir törenle Başkumandan Zaferi adıyla kutlanmıştır. Zaferi kutlamak için iki yıl beklemenin en önemli nedeni 1923 yılının yeni Türkiye açısından hem ulusal hem de uluslararası alanda yoğunluğun had safhada olmasıydı.

Çal köyünde gerçekleşen ilk törende Atatürk, millî ruhun canlı tutulmasının önemini vurgulamış ve Meçhul Asker Abidesi’nin temelini eşi Latife Hanım ile beraber atmıştır.

Başkumandan Zaferi 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır. 1 Nisan 1926’da kabul edilen Zafer Bayramı Kanunu’nda 30 Ağustos Başkumandan Muharebesi gününün Cumhuriyet ordu ve donanmasının Zafer Bayramı olduğu, her yıl dönümünde bu bayram gününün kara, deniz ve hava kuvvetleri tarafından kutlanacağı belirtilir. Aynı yıl, dönemin Savunma Bakanı Recep Peker’in yayınladığı bir genelge ile bayram törenlerinde neler yapılacağı detaylı bir şekilde belirtilmiştir. Ancak 1930’ların ortalarına kadar ilk tören gibi üst düzeyde gerçekleşen Büyük Zafer kutlaması veya anma töreni yapılmamıştır. Hava Kuvvetlerinin ülke savunmasında önemli bir yeri olması nedeniyle, Tayyare Cemiyeti de 30 Ağustos tarihini “Tayyare Bayramı” olarak adlandırmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu