Haberler

Gaytancıoğlu, “Söylemekten bıkmayacağım” diyerek, ayçiçeği desteklemelerini sordu

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, 2019 yılına ait ayçiçeği desteklerinin ödenmediğini belirterek Hükümete seslendi;
“Siz hala ödemiyorsunuz, ben de söylemekten bıkmıyorum, bıkmayacağım. Çiftçimizin 2019 yılı ayçiçeği desteklemelerini bir an önce ödeyin.”

“Ben söylemekten bıkmıyorum, bıkmayacağım.”

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla ayçiçeği desteklemelerinin ödenmemesini eleştiren ve bitkisel yağlarda Türkiye’nin dışa bağımlı olduğunu vurgulayan Gaytancıoğlu, konu ile ilgili değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:
“Desteklemeler hala ödenmedi. Ama ithalat durmuyor. Hala Ukrayna, Rusya, Bulgaristan çiftçisine oluk oluk döviz ödüyoruz. Ne kadar mı? Tam 3 milyar dolar. Yani Türk parası ile 21 milyar TL. Yani 1 yılda bütün Türkiye’deki çiftçilere destekleme olarak verdiğiniz parayı yabancı ülke çiftçilerine veriyorsunuz.
Ey AKP! Hiç üzülmüyor musun? Kendi çiftçin destek alamazken, başka ülkelerin çiftçileri sana ayçiçeği satıyor.
Ayrıca 4 yıldır destekleme primi 40 kuruş. 4 yılda her şeye zam geldi, nedense ayçiçeği desteklemeleri hiç artmadı.

Niye ithalatçıyız? Tarlamız mı yok? Üretim alanımız mı yok? Var.. Fabrikamız mı yok? Var.. Üreticimiz üretmek mi istemiyor? İstiyor.. Ama politika bir türlü oluşturulamıyor.
Türkiye, bu ürünü işledikten sonra, yağ haline getirdikten sonra ihracat da yapıyor. Ama başka ülkelerin çiftçilerine para kazandırıyor. Kendi sanayicimize de ufacık bir para kalıyor. Kendi çiftçimizi de kalkındıralım, kendi sanayicimizi de kalkındıralım ve ayçiçeğinde dışa bağımlı olmayalım. Ayçiçeğinin desteklemesinin en az 1 lira olması lazım.
Son sözüm; çiftçimizin 2019 ayçiçeği desteklemelerini bir an önce ödeyin.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu