GündemTarım

CHP’den doludan zarar gören Yeniceçiftlik ve Boztepe köylerine geçmiş olsun ziyareti

Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır:
“Holding patronlarına verilen desteği çiftçilerimizden esirgemeyin”

3 Mayıs 2024 Cuma günü akşam üstü yağan dolu Keşan’da ekili alanlarda hasara neden oldu.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, İl Disiplin Kurulu Üyesi Ferit Akın ve İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Saylam, Yeniceçiftlik ile Boztepe köylerini ziyaret ederek, hasar gören tarla sahiplerine geçmiş olsun dileklerini iletti.

İlçe Başkanı Çakır, “Holding patronlarına verilen desteği çiftçilerimizden esirgemeyin, AKP döneminde tarım bir beka sorunu hale gelmiştir. 3.5 milyar dolar ödeyerek 11.5 milyon tonla Cumhuriyet tarihinin ithalat rekorunu kıran AKP iktidarına sesleniyorum; doludan zarar gören çiftçinin zararını son kuruşuna kadar ödeyin” şeklinde konuştu.

“Zarar gören çiftçimizin her zaman yanındayız”

Yetkililerin yaptığı inceleme sonucu 1.500 dekar alanın zarar gördüğü bilgisi verildiğini kaydeden İlçe Başkanı Çakır, CHP Keşan İlçe Başkanlığı olarak, zarar gören çiftçilerimize geçmiş olsun ziyaretinde bulunup onların sesi olma adına bugün ve her zaman yanlarındayız. 2022 sonbaharında Meriç boyunca İpsala bölgemizde dolu felaketi yaşandığını ve bazı çiftçilerin zararların tazmin edilemediğini biliyoruz. Geçen Cuma yağan doludan dolayı zarar gören çiftçilerimizin zararların tazmin edilmesi için AKP iktidarına sesleniyoruz. Çiftçinin durumu ortada; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milletin efendisi olarak nitelediği bizi doyuran çiftçiye destek olunmalı.” dedi.

“İvedi şekilde yaralar sarılmalı”

Dolu felaketinden sonra yetkililerin hasar tespitinde bulunduklarını kaydeden İlçe Başkanı Çakır, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Dolu sonrası Ziraat Odası Başkanımız Hasan Şen, Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Keşan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkileri bölgede incelemelerde bulundular. İncelemeler sonucu 1.500 dekar buğday, arpa, ayçiçeği, pancar ürünlerin bulunduğu ekili alanın zarar gördüğü ve zarar tespit çalışmalarının devam ettiğini basından öğrendik. Dileğimiz ivedi bir şekilde zarar gören çiftçimizin yaralarının sarılmasıdır. Ancak daha önce de yaşanan dolu felaketlerinde hak mahrumiyetlerinin olduğunu biliyoruz. Konunun hassas ve adaletli bir şekilde sonuçlanmasını yetkililerden bekliyoruz.”

“Buğdayda Cumhuriyet tarihinin ithalat rekoru kırıldı”

AK Parti döneminde tarımın bir beka sorunu hale geldiğini söyleyen Anıl Çakır, açıklamasını şu eleştirilerle sonlandırdı: “Cumhuriyetin 100. Yılında AKP iktidarı tarımda bir rekora imza attı. 3.5 milyar dolar ödeyerek 11.5 milyon tonla Cumhuriyet tarihinin ithalat rekorunu kırdı. Bütün depolar ithal buğdayla doldu taştı. 1.5 ay sonra buğday hasadı gerçekleşecek, çiftçimizin maliyetleri ortada mazot almış başını gitmiş, tarımsal kredi faizleri ona keza. AKP çiftçimizi vurmuşken bir de doğal afetle çiftçimiz zor durumda kalmıştır. Holding patronlarına verilen desteği çiftçilerimizden esirgemeyin, zararlarını son kuruşuna kadar ödeyin”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu