Haberler

Cavit Deniz, AK Parti İlçe Kongresi adaylık sürecini değerlendirdi

“AK Parti’de ilçe başkanını belirleyecek olan iki etken var”

Köşe Yazarı ve Keşan FM Program Moderatörü Cavit Deniz, 12 Eylül 2020 tarihinde gerçekleştirilecek AK Parti İlçe Kongresi öncesinde yaptığı değerlendirmede, adaylık süreci ile ilgili olarak; “Aksal, Helvacıoğlu ve Kılınç saç ayağı değişecek mi?” diye sordu ve bunun kararının, AK Parti Edirne Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Dr. Fatma Aksal ile Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından verileceğini düşündüğünü kaydetti.

AK Parti İlçe Teşkilatı’nın mevcut Başkanı Gürcan Kılınç‘ın, geçtiğimiz günlerde adaylığını geri çektiğini de hatırlatan Deniz, video röportajında şunları söyledi:

“Keşan’da AK Parti İlçe Başkanlığı adayının saptanması sıcak, siyasal gündem olarak önümüzde duruyor.
AK Parti kuruluş yıllarında partiyi Keşan’da kucaklayacak kişileri bulmakta zorlu süreçler yaşadı ve partileşme sürecini de Mehmet Müezzinoğlu‘nun Milletvekili olmasıyla tamamladı. Müezzinoğlu‘nun sağlık bakanı olmasından sonra AK Parti Keşan’da serpilmeye, gelişmeye başladı.

Bugüne dek Keşan’da 15’in üzerinde ilçe başkanı geldi geçti. Bunların yönetim kurullarında görev yapanları da hesaba katacak olursak Keşan’da AK Parti için 200’ün üzerinde insanın siyasal faaliyet yürüttüğünü tespit etmek mümkün. Yani aktif siyaset yapan bu 200 kişinin geldiği noktada AK Parti ilçe başkanının belirlenmesi partinin tek adayla seçime gidilmesi kararı nedeniyle geçtiğimiz günlerde Keşan’da bölge il koordinatörü, milletvekili ve Edirne il başkanın da katıldığı bir mülakat süreci yaşandı. ‘İlçe başkanlığına aday olmak ister misiniz?’ sorusuna ‘Evet’ yanıtını veren kişiler bu sürece dahil edildiler. Ancak burada bu uygulamayı il koordinatörü, milletvekili ve Edirne il başkanı ile sınırlı tutmak kanımca yanlış olur. Edirne Milletvekili sayın Aksal ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nun bu uygulamanın dışında tutulması mümkün değil. Şüphesiz ki il başkanı koordinatör milletvekili kadar sayın Aksal ve sayın Helvacıoğlu‘nun da dahli olacaktır. Onların görüşü ve onayı da alınarak bir aday üzerinde konsensüs sağlanabilir.
Keşan’da yapılan bu uygulamanın akabinde görüşme yapılan bazı kişilerin Ankara’ya davet edildiği ve Ankara’da da değerlendirmeye tabi tutulacakları yönünde yerel basında haberler çıktı.
Bence il başkanı ve koordinatör Milletvekili Aksal ve Helvacıoğlu, adayı belirlemişlerdir.

Ankara’ya çağrılmanın nedeni, kafalarındaki adayın diğer aday olan kişilerle arasında denge kurabilmek adına kendilerini de Ankara’ya davet ederek bir nevi görüşme yapılmakta. Diğer illerde yapılan bu tür görüşmelerin kulis bilgilerine göre ‘İlçe başkanı adayı olacağım’ diyenlere sorulan ortak soru ’15 Temmuz gecesi ve sonrası neredeydiniz?’ yani AK Parti’nin 15 Temmuz gecesi ve sonrasını ilçe başkanı olacak kişinin alanlarda geçirip geçirmediğini tespit etmek gibi bir kıstası olduğu ortaya çıkıyor. 15 Temmuz gecesi ve sonrası kendinin alanlarda olduğunu fotoğraflarla kanıtlayanların avantajlı konuma geçeceğini tahmin ediyorum. O nedenle Ankara’ya davet edilenlerin içinden Keşan ilçe başkanı belirlenmiştir. Diğer adayların kırgınlıklarını da, verilen öğütlerle geçiştiriyorlar.

Şimdi ben; Aksal, Helvacıoğlu, Kılınç saç ayağının Keşan’da devam edip etmeyeceği noktasında bir soru sormak istiyorum.
Yani Aksal, Helvacıoğlu ikilisi, saç ayağının üçüncü ayağını değiştirecekler mi? Değiştirmek isterler mi? Değiştirmezlerse bugüne kadar süre gelen uyumun, ahengin sürdürülmesi egemen bir düşünce olarak ortaya çıkar. Burada aday Aksal, Helvacıoğlu ikilisinin saç ayağını değiştirip değiştirmeme noktasındaki anlaşmalarına ve değerlendirmelerine bağlı diye düşündüm.

En önemli etken 15 Temmuz gecesidir. İkinci etken de Aksal ve Helvacıoğlu‘nun bu üçgende diğer kenar olarak kimi görmek istedikleri olacaktır. Önemli olan bu saç ayağının sürüp sürmeyeceğini önümüzdeki günlere göreceğiz. Belirleyici olan Sayın Aksal ve Sayın Hevacıoğlu olacaktır. Çünkü Keşan’a başkan aranmaktadır. Diğer merkezlerde de oradaki parti yetkililerinin etkili olacağını düşünüyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu