AsayişKeşan

Biri sosyal medyada diğeri telefonda dolandırıldı!

Güvenlik birimlerinin, kamu kurumlarının, bankaların sık sık kısa mesajlarla uyarıda bulunmasına, ulusal yayınlarda gerek kamu spotları gerek özel yayınlarla dikkat çekilmeye çalışılsa da, sosyal medya üzerinden ve telefon ile gerçekleştirilen dolandırıcılık olaylarının sonu gelmiyor.

Kimi zaman bir anlık gafletle sosyal medyadan gönderilen linklere tıklanmasıyla, kimi zaman da telefonla arayan şahısların kendilerini asker, polis, savcı, bankacı olarak tanıtması sonucu söylenen yalanlara inanılmasıyla dolandırılan mağdurlara, her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

Dolandırıcılar, Keşan’da ulaştıkları iki kişiyi daha dolandırarak mağdur sayısını artırdı.

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne şikayette bulunan M.E, sosyal medya üzerinden, tanıdığı bir kişinin hesabından gönderilen linke tıkladığını, devamında banka hesabı ve şifre bilgilerinin ele geçirildiğini, toplamda 102 bin 727 TL dolandırıldığını öne sürdü.

Diğer olayda ise; dolandırıldığı iddiasıyla Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğüne başvuran H.K., kendisini telefonla arayan ve bankacı olarak tanıtan bir şahsın “Uygun faizlerle kredi ister misin?” diye sorduğunu belirtti.

Paraya ihtiyacı olduğu için teklifi kabul eden ve şahsın yönlendirmeleri ile telefona gelen şifreyi hattın diğer ucundaki, güya bankacı olan kişiye söyleyen H.K, görüşme sonlandıktan sonra hesabından 4 bin 500 TL para çekildiğini fark etti.

Polis, “Nitelikli Dolandırıcılık” kapsamındaki olaylarla ilgili inceleme başlattı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu