GenelSağlıkSON DAKİKA

Bakan Koca: “Kovid-19’un Eris varyantı Türkiye’de 9 kişide görüldü”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19’un Eris varyantının 9 kişide görüldüğünü, bunun endişe sayılmayacak bir gelişme olduğunu bildirdi.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Eris varyantının yurt dışı temaslı kişilerde görüldüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Endişe konusu sayılamayacak bir gelişme. Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı, Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurt dışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz. Durum başka ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması muhtemeldi. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız.”

Kovid-19 Eris nedir?

Eris varyantı, COVID-19’un Omicron varyantının bir alt türü olarak tanımlanıyor.
İlk olarak Şubat 2023’te Güney Afrika’da tespit edilen Eris virüsünün, hızlı bir yayılımla dünyanın diğer bölgelerine de yayıldığı verisine ulaşıldığı belirtiliyor.

Eris varyantı belirtileri neler?

Eris varyantı, 19 Temmuz 2023 tarihinde izlenen varyantlar listesinde 5. sırada yerini aldı.
Yeni varyantın belirtileri arasında boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı, baş ağrısı, yorgunluk ve tat-koku kaybı yer alıyor.
Mevcut kanıtlara dayanarak, Eris’in oluşturduğu halk sağlığı riski, diğer mevcut Kovid-19 varyantlarının riskine benzer şekilde “küresel düzeyde düşük” olarak değerlendirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu