KEŞAN’IN TARİHİ YERLERİ

Hersekzade Ahmet Paşa Camii

Cami, 16. yüzyılla tarihlendirilmekte. Osmanlı döneminde veziriazam olan Ahmet paşa tarafından yaptırıldığı biliniyor. Hersekzade Ahmet Paşa Camii’nin kitabesi günümüze ulaşamadığı için cami hakkında çok fazla bilgi yok.

Caminin planı kare şeklinde olup, gerek dış mimarisi gerekse iç mekanı oldukça dikkat çekici. Kubbesi kurşun kaplı olup, kubbenin çapı 950 metredir. Özellikle kubbe ve tromplarındaki kalem işlemeleri görülmeye değer bir nitelik taşıyor. Keşan haber yayınlarını yenilikçi yaklaşımıyla sunan sitemizde eklemek istediğiniz Keşan’ın tarihi yerleri ile ilgili bir düşünceniz varsa bize kesanonline.com adresimizdeki iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

Cami, Keşan’a bağlı olan Çınar Sokak’ta yer almaktadır.

Keşan’ın Tarihi Taş Evleri

Hersekzade Ahmet Paşa Camii civarında taş ev örneklerinden bir kaçını görmeniz mümkün. Taş evlere dokunduğunuzda tarihin o gizemli hissine kapılıyorsunuz. Ayrıca Keşan’da Yukarı Zaferiye Mahallesi olarak bilinen mahalleye giderseniz de kentin tarihi dokusunu yaşayabilirsiniz. Bu mahallede çok fazla taş ev bulunuyor. Birçok medeniyete yüzyıllardır ev sahipliği yapmış olan Keşan’da günümüze kadar ulaşan eserlerden bahsetmek gerekirse Cumhuriyet döneminde yapılmış ancak şu an kullanılmayan hastane binası ve öğretmenevi en iyi örnekler olabilir.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı